Domovská stránka Muzem Žatec Hlavní budova Muzem Žatec Aktuality Muzem Žatec Archiv Muzem Žatec Konference Sdružení historických sídel

Konference Sdružení historických sídel

Na přelomu března a dubna hostilo město Žatec významnou konferenci. V Chrámu chmele a piva se sešli členové Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na své již 26. konferenci, tentokrát s tématem Kulturní dědictví a regionální tradice. Bohatý program byl zaměřen, jak se pro Žatec sluší, zejména na tradici chmelařskou. Zasedání bylo zahájeno slavnostním nástupem Chmelobrany.

Účastníky konference pozdravili ministryně pro místní rozvoj Ing. Karla Šlechtová, náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková, krajský hejtman Oldřich Bubeníček, vedení města Žatec v čele se starostkou Mgr. Zdeňkou Hamousovou a místostarostou  Jaroslavem Špičkou.

Žatec představil  také další  kapitoly své bohaté historie – architektonické památky, průmyslovou výrobu, historii vinařství, slavné návštěvy z řad členů habsburské dynastie ve městě...  A také výhled do budoucnosti, zejména kandidaturu na vstup do UNESCO či náměty na využití chmelových staveb ve městě. Odborný program konference (zveřejněn na http://www.historickasidla.cz/cs/konference/konference-2016/) sestavilo Regionální muzeum K. A. Polánka. Mezi pozvanými přednášejícími byli historici, architekti, památkáři, znalci chmelařství, nadšení zachránci památek ve městě i okolí i zástupci úspěšných regionálních firem.

V rámci konání konference byla také předána ocenění Památku roku 2015 za nejlepší projekt a realizaci obnovy. Vyhrály: v 1. kategorii měšťanský dům ve Slavonicích a ve 2. kategorii komplex klášterů  v Českém Krumlově.

Účastníci konference si v rámci doprovodného programu měli možnost prohlédnout pamětihodnosti města. V nabídce nechyběla návštěva historického centra, prohlídka  chmelových  skladů a Chmelového majáku, Chmelařského muzea, Muzea Homolupulů, Galerie Sladovna, projížďka na šlapohybu... Část účastníků konference si prohlédla Regionální Polánkovo  muzeum, včetně Křížovy vily a nových depozitářů.

Na konferenci se její účastníci měli možnost setkat nejen s odborníky ve svém oboru. Pozdravit je přišly i  bytosti pohádkové a mytické. Chybět nemohl chmelový skřítek Hop. Poněkud nečekaně se však zjevila i patronka města - bájná Žatécie, která po dlouhé době opět procitla ze svého spánku, aby se podívala, jak se jejímu městu daří a co se v něm děje. A připomněla krásy města, které obdivoval i nejeden český panovník. (mk)

Foto:  Tomáš Trégl a mk

Konference SHS