Domovská stránka Muzem Žatec Křížova vila Muzem Žatec Aktuality Muzem Žatec Archiv Muzem Žatec Procházka Křížovou vilou

Procházka Křížovou vilou

Přijměte pozvánku k malé procházce domem, který je nejen unikátním dokladem novorenesanční architektury čerpající inspiraci v severoitalské renesanci, ale i  jedinečnou ukázkou nároků na bydlení nejvyšších společenských vrstev v Žatci na sklonku 19. století. Na jižním do ulice obráceném průčelí  s  arkýřem, vikýřem s atikou a balustrádou jsou v úrovni patra mezi okny vztyčeny ploché pilastry imitující antické sloupy, bohatě zdobené glazovanými arabeskami s rostlinnými motivy.

Zcela nově byl při rekonstrukci v letech 2000/2001 vyřešen vstup do dvorního traktu a jeho sloupy osazeny restaurovanými terakotovými lvíčky z původní branky. Po odbourání letní kuchyně byla zčásti rehabilitována i zahrada, kde Ambrož Wolfram pořádal své ovocnářské výstavy.  Restaurován byl i původní vzhled fasády dvorního a severního křídla domu, kde se nad zadním vstupem vypíná na arkádě hranolový balkon vrcholící balustrádou. I zde jsou jednotlivá meziokenní pole v patře oddělena pilastry v podobě antických sloupů ukončených korintskými hlavicemi.

Celé přízemí bylo původně koncipováno jako hospodářské a provozní zázemí domu. Po rekonstrukci vznikly v uličním traktu nové výstavní prostory, pracovny, pokladna a sociální zařízení pro vozíčkáře. Ti mohou k návštěvě prvního patra využít bezbariérového přístupu pomocí výtahu.

Přístup do patra zajišťuje podkovovité schodiště s litinovým zábradlím. Na jeho spodním sloupku bylo původně umístěno  plynové osvětlení. Schodiště je zaklenuto nepravou zrcadlovou klenbou s trojbokými výsečemi. Stěna slepé arkády nad podestou je opatřena oknem s bohatě zdobenými profilovanými rámy.  Skla křídel, vyrobená firmou Wilhelma Massaga v Praze, jsou leptaná a pískovaná – uprostřed s motivem Niké, po stranách pak s motivy plameňáků.

Křížova vila

Z chodby prvního patra se vpravo  dostaneme do čtyř průchozích bohatě zdobených místností. Ve dvou z nich jsou dochována původní novorenesanční kachlová kamna. Kromě bohaté štukové výzdoby a dekorativní ornamentální malby stěn zajisté každého zaujmou nástropní malby Josefa Reinera z r. 1898.

Kazetový strop v nejzazším prostoru východního traktu je ve středovém oválném zrcadle opatřen malbou s motivem Noci. Tu symbolizuje  ženská postava s tmavými křídly, vznášející se nad ztemělou krajinou ozářenou svitem měsíce. Amorreto, které drží v náručí, představuje Spánek nebo Snění.V nárožích stropu jsou znázorněny atributy čtyř múzických umění: malířská paleta – malířství, lyra – poezie, korintský sloup a kružidlo – architektura, busta na hranolovém sloupu – sochařství.

Křížova vila

V sousední místnosti s arkýřem je strop v oválu uprostřed opatřen malbou s motivem Anděla dne. Ten je personifikován ženskou postavou s bílými křídly, stoupající ke slunci. V koutových zrcadlech stropu jsou atributy čtyř ročních období, současně s alegorií jednotlivých živlů: vzduchu, země, vody a ohně.  Výzdoba této místnosti, patrně dámského budoáru, byla později ještě doplňována některými malbami, jak o tom svědčí monogram MTK – Marie Terezie Křížová, umístěný ve zlaceném srdíčku na stropě arkýře.

Křížova vila

V západním křídle domu se přes červený salonek s kazetovým stropem a bohatě zdobenou středovou rozetou dostaneme do reprezentativní části celého objektu – velkého sálu.

Křížova vila

Ten je osvětlen čtyřmi velkými typově shodnými okny. Celému prostoru dominuje mohutné novorenesanční kachlové topeniště a zejména kazetový strop s figurální malbou. Ta představuje Apollóna na triumfálním voze, pronásledujícího Nymfu Dafné. K Nymfě se blíží Amor s pochodní, symbolizující nespoutanou erotickou lásku. Zlaté Apollónovo čtyřspřeží je obklopeno tančícími Múzami. Pod stropem velkého sálu můžete obdivovat původní lustr a v rohu místnosti plynová krbová kamna.

Křížova vila

Od března roku 2003, kdy dostalo dům čp. 344 v Zeyerově ulici k užívání Regionální muzeum v Žatci, máte možnost se s jeho skvosty seznamovat i vy. Podstatná část objektu slouží k expozičním účelům, v hlavním sále vznikl multifunkční prostor k pořádání nejrůznějších společenských a kulturních akcí.

Přejeme Vám, aby návštěva Křížovy vily byla pro vás a vaše přátele vždy příjemným hlubokým zážitkem a zároveň místem, kam se budete rádi vracet. V březnu roku 2013 vila oslavila 10 let provozu.