Domovská stránka Muzem Žatec Hlavní budova Muzem Žatec Aktuality Muzem Žatec Archiv Muzem Žatec O našich exponátech vědí i v cizině

O našich exponátech vědí i v cizině

Žatecké Regionální muzeum navštíví ročně desítky badatelů od nás i ze zahraničí. Ze zahraničních zájemců se jedná nejčastěji o vědce i laiky působící v Německu, ale také např. v Polsku či Velké Británii. Najdeme mezi nimi i známé autory. K povinnostem badatele patří také zaslání publikace, pro kterou byly materiály získané v muzeu využity. V letošním roce se tak muzejní knihovna rozrostla např. o knihu známého německého historika Götze Alyho. Vyšla v prestižním vydavatelství ve Frankfurtu am Main. Obsahuje komentované dodnes aktuální texty židovského autora Siegfrieda Lichtenstaedtera, jehož život skončil roku 1942 v Terezíně. Kniha o kořenech antisemitismu má výstižný podtitul: O národním duchu a nenávisti k Židům. Žatecké muzeum poskytlo pro tuto publikaci zcela unikátní fotografii Siegfrieda Lichtenstaedtera, která byla použita přímo na obálce knihy. Fotografie a další použité materiály se zachovaly v korespondenci známého arabisty Eduarda Glasera uchovávané částečně v Žatci.

Také další kniha, která využívá materiály získané při studiu v Žatci, má velmi atraktivní a nadčasové téma. Výpravná obrazová publikace, jejímž autorem je Scott Nethersole, se zabývá uměním v renesanční Florencii. Art of Renaissance Florence: A City and Its Legacy vyšla ve známém londýnském nakladatelství Laurence King Publishing Ltd. Mezi fotografiemi vzácných uměleckých děl spojených s tímto italským městem najdeme také ilustraci, která je obsažena v jedné z knih uchovávané v žatecké historické knihovně. Jedná se o vzácný rukopis postily Hortulus Reginae z roku 1479, tedy o sbírku kázání od Adventu až do Velikonoc. Pro knihu o umění ve Florencii byl vybrán dřevořez z přídeští této knihy signovaný jménem italského autora: Baldino Baldini. Zachycuje výjevy ze života P. Marie.
V obou případech samozřejmě nesmí v publikacích chybět zmínka, že materiály pocházejí právě ze žateckého Regionálního muzea K. A. Polánka.