Domovská stránka Muzem Žatec Hlavní budova Muzem Žatec Aktuality Muzem Žatec Archiv Muzem Žatec Za Janem ze Žatce do Šitboře - tip na letní výlet

Za Janem ze Žatce do Šitboře - tip na letní výlet

Malebná Šitboř u Poběžovic (okres Domažlice) se může pyšnit rodákem skutečně evropského významu. Byl jím středověký spisovatel, notář, písař a rektor slavné žatecké školy Jan ze Šitboře, kterého známe podle dalších míst jeho působení také jako Jana z Teplé či Jana ze Žatce. Díky aktivitám místního spolku Mikuláš, nazvaného podle ruiny tamního starobylého kostela zde najdeme několik nových připomínek slavného Jana, jehož jméno nechybí v žádné německé učebnici. I v Čechách je Jan po sametové revoluci dobře znám zejména studentům germanistiky, jako autor nesmrtelného díla Oráč z Čech – Ackermann aus Böhmen. Spor oráče se zosobněnou Smrtí, který nakonec rozsoudí až sám Bůh, byl a je skladbou vskutku nadčasovou, neboť i dnes je těžké vyrovnat se se smrtí blízkého člověka.

Příběh Jana ze Šitboře (Žatce) a jeho díla, připomíná nová výstava pod širým nebem, která byla za velkého zájmu veřejnosti zpřístupněna v sobotu 29. června 2019. V Šitboři tak již nenajdeme jen pomník slavného středověkého „úředníka", ale i podrobné a bohatě obrazově vybavené česko-německé panely informující o Janově životě a díle. A také o tom, jak bylo jeho dílo v průběhu staletí využito i zneužito v umění či v česko-německých vztazích.

Výstava je umístěna na malebném hřbitůvku za kostelem, o jehož záchranu usiluje právě spolek Mikuláš. Je volně přístupná. Realizována byla s podporou Euroregionu Šumava, Plzeňského kraje a města Poběžovice. Jejím hlavním autorem byl Dr. Jiří Stočes ze Západočeské univerzity. Vzhledem k tomu, že Jan dlouhá léta působil ve městě Žatci, nemohlo mezi institucemi, které se podílely na vzniku výstavy chybět ani Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci, kde v současnosti probíhá také výstava s podobným tématem: Když v Žatci hráli Ackermana (https://www.muzeumzatec.cz/kalendar-kdyz-v-zatci-hrali-ackermanna.html).

Spolupráce žateckého muzea se západočeskou Šitboří bude pokračovat i nadále. Chystá se totiž nová publikace o Janovi ze Šitboře (Žatce), určená nejen odborné veřejnosti. Vyjít by měla v příštím roce.

PhDr. Milada Krausová, Ph.D. , Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Jan ze Šitboře - výstava

Vernisáž výstavy v Šitboři (1)
Vernisáž výstavy v Šitboři (2)