Domovská stránka Muzem Žatec Hlavní budova Muzem Žatec Aktuality Muzem Žatec Archiv Muzem Žatec Žatecké muzeum na sympoziu v Rakousku

Žatecké muzeum na sympoziu v Rakousku

Ve dnech 21. až 23. září mělo Regionální muzeum v Žatci možnost prezentovat svůj historický vývoj i současnou činnost na mezinárodním muzeologickém sympoziu v rakouském městě Ried im Innkreis. Akce se zúčastnila více než stovka odborných pracovníků především městských muzeí ze Saska, Bavorska, Horního Rakouska a České republiky. Českou stranu zastoupili referátem kromě žateckého muzea i kolegové z Muzea města Brna a Městského muzea v Čáslavi. Posterové diskuse se zúčastnili pracovníci Muzea města Ústí nad Labem, Muzea Boskovicka a Muzea Bojkovska. V průběhu dvoudenního jednání na téma „Město a jeho identita – o potenciálu a budoucnosti městských muzeí" zazněla řada příspěvků, které ukazují, že se muzejníci potýkají v podstatě se stejnými problémy, bez ohledu na to, v které zemi působí. Vývoj žateckého muzejnictví je specifický tím, že v počátcích byl silně ovlivněn smíšenou národnostní strukturou s převahou německého obyvatelstva v oblasti bývalých Sudet.

Ve svém příspěvku představila ředitelka muzea R. Holodňáková stručně i město Žatec, Chmelařské muzeum, Chrám chmele a piva, Galerii Sladovnu i Muzeum Homolupulů. Přítomné kolegy seznámila s osudy muzejních sbírek a současnou činností směrem k veřejnosti (Žatecký stroj času, Festival Muzejních nocí či Dny evropského kulturního dědictví, budování nových depozitářů). Zmínila i současné úsilí o zapsání zóny památek chmelařské architektury do seznamu UNESCO. V rámci exkurze, kterou pro účastníky sympozia zorganizovalo Zemské ústředí pro nestátní muzea v Bavorsku byla inspirativní zejména návštěva nově vybudovaných depozitářů skanzenu lidové architektury v obci Massing.

Budova Vlastivědného muzea v Ried im Innkreis. Uvítací projev prezidenta Svazu Hornorakouských muzeí Prof. Dr. R.. Sandgrubera. Prezentace žateckého muzea. Vzorně vedené depozitáře skanzenu v obci Massing.