J. W. Goethe a chmelový salát

Goethe na obraze Josepha Karla Stielera 1828Proslulou žateckou lahůdkou byl v předminulém století chmelový salát. Pochutnával si na něm např. i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832), který dle městské kroniky projížděl městem roku 1810 a dvakrát také roku 1812. Dvakrát směřoval do Karlových Varů a potřetí se z nich vracel. Chmelový salát mu servírovali jako přílohu k pečenému kuřeti v hostinci na žateckém náměstí. Goethe, který ocenil Žatec jako „vskutku pěkné město", si navíc odvážel salát ve džbáncích také s sebou. Literatura uvádí, že si ho vybral také jako překvapení pro svoji známou z Karlových Varů. Pochvaloval si samozřejmě i žatecké pivo. Byl totiž ve městě v době, kdy pivovar slavil desáté výročí svého založení. Německy psaná městská kronika uvádí, že Goethe měl ve městě i svoji pamětní desku, která byla odhalena roku 1932 u příležitosti jeho stého výročí úmrtí. Zmizela po druhé světové válce, jako velká část připomínek německé kultury. I proto se později na Goethovy průjezdy městem zapomnělo.
 
A slavný chmelový salát? Jak ho přesně v Žatci dělali, nevíme. Víme však, jak se chmel v kuchyni již od středověku používal. Zapomeňte ovšem na chmelové hlávky! Kuchyňské využití měly mladé chmelové výhonky (nazývané podobně jako u chřestu pazouchy nebo pazoušky). Ty se vyrývaly ze země ještě než se dostaly na povrch. Jedly se se solí, pepřem, octem s cukrem a olejem. V salátu se daly kombinovat např. s kapustovými poupátky. Výhonky bylo třeba nejdříve povařit ve slavné vodě. Salát se podával, jak už víme z Goethovy návštěvy, s pečeným masem.
 
Výhonky se ale mohly připravit také jako chřest. Našly bychom je jako vybranou lahůdku i na stolech šlechticů. I dnes se mladé chmelové výhonky občas používají v kuchyni, říká se jim také chmelový chřest. Dají se nakládat, nebo nasekat do polévky.

(PhDr.Milada Krausová, Ph.D.)

Encyklopedie
kontakt HLAVNÍ BUDOVA
Regionální muzeum K. A. Polánka
Husova 678
Žatec 438 01
IČO: 00360805
 
telefon
608 200 697
email
rmz@muzeumzatec.cz
bod
mapa

fb instagram youtobe zonerama

 

 

kontakt KŘÍŽOVA VILA
Regionální muzeum K. A. Polánka, pracoviště Křížova vila
Zeyerova 344
Žatec 438 01

telefon
774 192 414, 415 710 389
email
 
bod
mapa
kontakt STARÁ PAPÍRNA
Regionální muzeum K. A. Polánka
pracoviště Stará papírna
Volyňských Čechů 733
Žatec 43801
 
telefon
email
 
bod