Vánoční výstava betlémů
Vánoční výstava betlémů
Název akce: Vánoční výstava betlémů
Termín akce: 28. 11. 2019 až 30. 12. 2019
Začátek: 17.00
Výstavy - Hlavní budova

plakát na  betlémyRegionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zahájí ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v 17 hodin v hlavní budově muzea vánoční výstavu betlémů.Na vernisáži vystoupí žáci a učitelé ze Základní umělecké školy v Žatci.

„Představíme sbírku betlémů našeho muzea a soukromou sbírku Víta Svorníka z Holedečku. Ukážeme betlémy vyrobené z různých materiálů, např. cínu, včelího vosku, mýdla, dřeva, papíru, keramiky, kukuřičného šustí, sádry, skla, slámy, perníkového těsta a dalších materiálů. Od prezentujeme autory z dob minulých (Josef Wenig, Karel Franta, Pavel Kőrber, Mikoláš Aleš), ale i současných, jako je Alena Samohýlová, Jan Wagner, Petr Rýgl, Drahomíra Kolouchová a jiní. Po druhé k vidění bude i betlém vyrobený veřejností v roce 2018 s malovaným pozadím žateckého náměstí od Ivy Mottlové", uvedla kurátorka výstavy Jitka Krouzová. Pořadatelé proto doufají, že i letos do něho přibudou nové postavy a vyzývají žateckou veřejnost o doplnění dalších figur.

Výstava potrvá do 30. prosince 2019.

Vernisáž výstavy betlémů 2019

28. listopadu byla slavnostně zahájena vánoční výstava betlémů ze sbírky Víta Svorníka a Regionálního muzea v Žatci.
K vidění jsou převážně papírové skříňové betlémy, ale také betlémy z různých materiálů.
Na úvod vernisáže zahráli a zazpívali žáci ze ZUŠ Žatec, kteří pracují pod vedením pana učitele Aleše Musila a Kláry Čoudkové.
Ředitelka muzea PhDr. Radmila Holodňáková přiblížila historii betlémů.
Všechny skříňové betlémy pana V. Svorníka z Holedečku jsou nasvícené a každý má své kouzlo.
Kromě skříňových betlémů jsou též k vidění figurkové betlémy ze dřeva, sádry, keramiky, mýdla, včelího vosku, cínu i skla.
Zhasnutá světla v přednáškovém sále umocnila nasvícení všech betlémů v expozici.
Doplnit můžete o své figurky z papíru i betlém žatecké veřejnosti, který jsme poprvé představili loni na vánoční výstavě. Pozadí namalovala Iva Mottlová.
Letos přibyly zatím jen tři postavičky. Doplňte sebe nebo vaše známé! Výstava potrvá do 29. prosince a otevřeno bude i na Štědrý den od 13-17 hodin.
Reportáž TV OK PLUS Žatec  - zde
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.