Konečně jsme se všichni dočkali otevření muzeí a galerií, a proto si vás dovolujeme pozvat do našich muzejních prostor. Samozřejmě platí vstup pro jednotlivce s ohledem na aktuální podmínky vývoje epidemie - tj. v respirátoru, za použití dezinfekce, dodržování rozestupů.
Hlavní budova muzea (Husova 678) zpřístupní „podnikovou" výstavu Sirupy, mošty, víno. „Výstava přibližuje historii dnes již neexistujícího podniku Fruta Žatec. Okrajově se dotkneme i jeho předchůdců, kterými byly Dreherův pivovar, konzervárna Melzer a Weiss a poté konzervárna Saaza. Zároveň vzpomeneme na slavnou pivovarnickou rodinu Antona Eugena Drehera a jeho potomky. Dále ukážeme katalogy výrobků Fruty, fotografie z činnosti konzervárny, z podnikových oslav, nahlédneme do kronik dopravy a skladu. Díky Městu Žatec nám bylo umožněno získat vybavení tehdejší laboratoře ve Frutě, která je součástí expozice. Exponáty do výstavy ochotně zapůjčili bývalí zaměstnanci, např. O. Zeman, Z. Uhlířová, J. Šlehoferová, V. Hauptvoglová a mnozí další. Všem moc děkujeme za spolupráci, bez nich bychom výstavu nemohli připravit", řekla její autorka Jitka Krouzová. Výstava potrvá do konce roku.
Prodloužena je i stávající výstava Volyňští Češi po roce 1945 v Žatci (do 29. 8.).
Stará papírna (Volyňských Čechů 733) nabízí výstavu Holubí pošta, která je připravena ve spolupráci s Poštovním muzeem v Praze, a doplněna trojrozměrnými exponáty Českého svazu chovatelů ZO Žatec. „Přibližuje fenomén holubí pošty od jejích počátků ve starověku přes znovuobjevení ve středověku až po využití v moderních válečných konfliktech 19. a 20. století. Holub je považován za jeden z nejstarších živočišných druhů, které si člověk ochočil. A právě vzájemný vztah člověka a holuba je základním mottem celé výstavy. Zaměřuje se i na chov holubů, významné osobnosti, závody a využití symbolu holuba např. na poštovních známkách", řekl o výstavě Ing. Martin Čížek, kurátor výstavy. Prodloužena je do 28. srpna 2021.
V Křížově vile (Zeyerova 344) je připravena výstava fotografií Zóna/ Černobyl 35 let poté, kterou zapůjčilo Muzeum v Napajedlích. Literaturu k tomuto tématu zapůjčila Městská knihovna Žatec a některými dalšími knihami a články přispěla i knihovna Polánkova muzea. „Autor 26 velkoformátových fotografií Luděk Ovesný ukazuje současnou podobu Černobylu a přilehlého města Pripjať. Výstava je připomínkou jedné z nejzávažnějších havárií v historii jaderné energetiky, kdy v časných hodinách v sobotu 26. dubna 1986 došlo během technické zkoušky na čtvrtém bloku elektrárny k selhání lidského faktoru, následnému požáru a sérii explozí, které zapříčinily uvolnění radioaktivního mraku do atmosféry, jenž postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií do celé severní polokoule. Letos jsme si připomenuli 35 let, kdy se město Pripjať změnilo v město duchů", uvedla Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea. Výstava bude k vidění do 29. srpna 2021.
Aktuálně sledujte webové stránky, FB nebo Instagram muzea.