PODIVUHODNÉ OSUDY „ŽATECKÉHO“ LVA aneb JAK STROJVŮDCE PENDOLINA ZNOVUOBJEVIL VÝZNAMNOU PAMÁTKU

Vše nasvědčuje tomu, že žatecký lev, vytvořený teplickým sochařem Antonem Schaffem roku 1930, přežil nejen válečné nařízení o sběru kovů z r. 1942. Přežil i období poválečné a nástup komunistů k moci. Nejprve byl umístěn za Starými Splavy na skále nad chatovou osadou nazvanou příznačně: Pod lvem. Ta byla založena roku 1957. Po rozsáhlé opravě v dílně restaurátora Petra Podzemského našel lev roku 2006 nové útočiště v parku u penzionu Mlýn, nedaleko hráze Máchova jezera. Na skále ho připomíná pamětní tabulka. 

Socha sama i historické souvislosti, které zjistili pracovníci muzea (P. Holodňák, J. Holštajn a M. Krausová) napovídají, že žatecký lev začal svůj druhý život v romantickém prostředí u Máchova jezera. Zde také získal nové jméno Splavák – podle Starých Splavů. A také velkou oblibu u chatařů i turistů. Nejen děti se se Splavákem rády fotí.

O popularitě lva v regionu svědčí jeho příběh zveřejněný na internetu (https://www.geocaching.com/geocache/GC4QDR6_po-stopach-lva-splavaka) opírající se o svědectví dnes již nežijících pamětníků: „Sochu lva našel v litoměřickém kovošrotu po válce bývalý ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě pan Hora, který v osadě měl už tehdy chatu a dokonce byl jejím předsedou. Odkoupil jí pro strojírenskou školu a v rámci výuky se měl lev postupně opravit. Stát měl údajně právě před touto školou. Osud lva byl velmi pestrý a tak se stalo, že neskončil před školou (tam se postavil tryskáč), ale právě na skále nad chatovou osadou ve Starých Splavech. Byl pro děti z osady i dosti zajímavou atrakcí a podle vyprávění vnuka pana ředitele Hory tam tehdy nějaké dítě ze lva spadlo přímo dolů ze skály, naštěstí se prý nic kromě boulí a odřenin nestalo. Po revoluci už dopadl lev tak, jak se píše dále a prý tam ležel zraněný roky!!!!! Mimo jiné se začala vznášet četná obvinění na syna pana ředitele Hory, že se tam stahují turisti, kteří si lva fotí a narušují tak klid osady. Mimo jiné se tam vystřídalo i dost zlodějů, kteří o lva usilovali. Pan ředitel Stanislav Hora, kterého určitě studenti SPŠ strojní v České Lípě pamatují, už nežije. Zanechal však odkaz nejen jako skvělý učitel, ale i jako dobrý člověk. Za tuto informaci děkuji svému otci jako bývalému studentovi pana ředitele Hory, který zná vnuka pana ředitele, oslovil jej a zjistil tak pro nás všechny další historii tohoto úžasného lva." 

Žatecký lev byl lvem německým, jeho podoba byla inspirována slavnou a často napodobovanou sochou lva ze severoněmeckého Braunschweigu. Ten stojí na vysokém podstavci uprostřed hradu Dankwarderode v centru Braunschweigu. A pokud by vám bylo líto, že se nejedná o lva českého, vězte, že praotec lvů německých v Braunschweigu inspiroval pověst o českém hrdinovi Bruncvíkovi. To už je ale jiná historie.
(Milada Krausová)
(Milada Krausová)
Tisková konference:
Dne 22. března 2016 uspořádalo Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci tiskovou konferenci k nečekanému objevu. S dobrodružnými historickými osudy žateckého lva seznámili četné zástupce médií pracovníci žateckého muzea. Na četné dotazy odpovídali objevitelé lva, otec a syn Valáškovi. O náročné rekonstrukci jedinečné památky, která nyní střeží klid Máchova jezera, promluvil restaurátor Petr Podzemský z Prahy.Další informace naleznete na těchto odkazech: