Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) stával na náměstí 5. května (č.p. 102). Tento dům patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí, které bylo možno v Žatci najít, a již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města.
Velký znalec historické architektury Dobroslav Líbal ze Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů v Praze ho v roce 1955 zhodnotil těmito slovy: „Jednoposchoďový dům na podélném, poněkud nepravidelném půdorysu o třech okenních osách daleko od sebe rozhozených, fasáda hladká, v přízemí částečně šikmá přizdívka, střecha rovnoběžná s ulicí. Přízemek má dosud prosté trámové stropy, dva gotické sklepy jsou pod předním traktem, do ulice s původním širokým schodištěm ploše zaklenutým. Budova jest v jádře gotická i v prvním poschodí, přestavěná zejména po žateckých požárech v 18. století."
Nicméně i u takto hodnotného domu bylo velmi problematické zajistit ochranu před jeho znehodnocením. Dne 11. listopadu 1960 proběhlo komisionelní šetření památkové komise MěNV přímo v domě č.p. 102 a přineslo tato zjištění: „Dnešní majitel František Zimmermann koupil dům č.p. 102 v Žatci ve značně zchátralém stavu v roce 1959. Protože svrchní části domu byly ve velmi špatném stavu, začal se nový majitel zajímat o opravy. Za tím účelem několikráte navštívil odbor výstavby rady MěNV v Žatci, kde žádal o informace a o vydání stavebního povolení na zamýšlené opravy. Toto mu však vydáno nebylo, ale byl mu projeven tichý souhlas k provádění úprav. Oprava střechy se však nedala odkládat, protože do domu teklo. Proto František Zimmermann za tichého souhlasu odboru pro výstavbu snesl původní krov a nahradil jej novým s úmyslem, že na nový krov bude položena eternitová krytina. Nový krov je naprosto jiné povahy než byl krov původní a nezakrývá zadní křídlo domu. Majitel domu toto křídlo hodlal odbourat, protože jej nepotřeboval... Komise žádá, aby celý případ byl Radou MěNV vyřešen co nejdříve a byla tak dokumentována autorita MěNV i jeho zájem o památkovou rezervaci. Jinak by nemělo smyslu o rezervaci jednat."
Celý problém se táhl a nakonec byl „vyřešen" příznačně: objekt nebyl uveden do uspokojivého stavu nikdy, ač byl zapsanou kulturní památkou. Nakonec došlo na začátku 80. let k jeho zřícení.
V r. 2016 vznikl pod vedením Petra Antoniho Spolek Mederova domu, který se rozhodl tento jedinečný dům zachránit.
Po získání dotace z Integrovaného regionálního operačního programu byla v srpnu 2018 vysoutěžena firma na realizaci stavební obnovy domu a 14. ledna 2019 zahájeny stavební práce. Po vyřezání náletových dřevin a vyklizení destruovaného zdiva byla v květnu 2019 zahájena výstavba krovu a v listopadu byla střecha pokrytá šindelem hotová. V průběhu r. 2020 byly provedeny vnitřní úpravy domu a dům byl přihlášen do soutěže „Památka roku 2020", kde se v krajském hodnocení stal vítězným projektem.
Mederhaus a jeho nové expozice byly představeny veřejnosti v červnu 2022.