3.11. 2008 Nový pomník připomíná všechny oběti války. Nové pietní místo v Žatci odhalili členové německého krajanského spolku. Předseda německého krajanského spolku Gerhard Illing položil v neděli odpoledne věnec u nově vybudovaného pomníku na žateckém hřbitově. Pomník ve tvaru kříže, který doplňuje ještě deska s letopočtem 1945, má být pietním místem, které bude připomínat památku všech obětí války i tragických událostí krátce po ní. „Nesmíme dopustit, aby ještě někdy došlo k něčemu tak špatnému. Už nikdy nesmí být nikde utlačována jakákoliv menšina." uvedl během odhalování pomníku Illing. Na pietním místě není kromě číslice 1945 žádný jiný nápis. „Je to apolitické a klidné vzpomínkové místo pro všechny. Připomíná památku všech obětí války bez rozdílu, dodal předseda spolku Kulturkreis Saaz, které výstavbu pomníku i opravu hřbitovní zdi financovalo. Na nové pietní místo položily květiny a věnce desítky přítomných, včetně představitelů žatecké radnice".
13. června se musely do kasáren dostavit všechny německé ženy. Většina z nich pochopitelně přišla i s dětmi, a tak bylo v kasárnách soustředěno více než 1400 osob. Během noci byla řada žen a dívek znásilněna. Ty, které odporovaly, byly zbity a znásilněny vojáky Československé armády a lokálními ozbrojenci. Podobná situace se opakovala po několik dalších nocí. Řada žen byla z kasáren odvedena a zřejmě se nikdy nevrátila. Vzhledem k nedostatku potravin a nevyhovujícím hygienickým podmínkám zde od 25.- 30. května zemřelo 76 dětí. Jejich těla musely matky samy odvážet na ručním vozíku na hřbitov. Velitelem tohoto tábora byl Bohuslav Marek.
Podle výpovědi Vlastimila Slavíka došlo k několika nočním popravám na hřbitově, které nařizoval policejní velitel Žatce, vrchní velitel Hans Strebl a příslušník SNB Klatovský. V samotném Žatci byly provozovány do konce srpna čtyři internační tábory, ve kterých bylo soustředěno více než 7000 osob".
Odsunutí Sudetští Němci zveřejňovali po desetiletí své vzpomínky např. ve svém periodiku Heimatbrief Saazerland, který je dnes k dispozici v muzejní knihovně. Vzpomínky často velmi bolestné, ale také zatrpklé.
Německý pohled na odsun v regionu najdeme také na stránkách místního krajanského sdružení. Zde byl také dlouho k dispozici jmenný seznam obětí i se starými žateckými adresami, který zde však již (patrně kvůli ochraně osobních údajů) nenajdete.
Odhalení pomníku v Žatci roku 2008 vzbudilo pochopitelně pozornost i u nich. Noviny Sudetenpost z 11. prosince 2008 (přetištěno v Heimatbrief Saazerland 2009, č. 1, s. 4) si pochopitelně nehrály na to, že pomník je pomníkem všem obětem války, jak musel být u nás prezentován, aby vůbec mohl vzniknout. Sudetští Němci přímo napsali, že jde konečně o pomník a důstojnou úpravu místa masového hrobu o ploše zhruba 100 m².
Dr. Gerhard Illing referoval o práci na pomníku a jeho odhalení rovněž v Heimatbrief Saazerland (2008, č. 12, s. 4). Poděkoval městu za možnost podílet se na úpravě této části hřbitova i za to, že město převzalo pomník do své péče.
Slavností odhalení se konalo 2. listopadu 2008, původně měl být pomník odhalen 31. 10. 2008. Projev přednesli G. Illing a starosta Žatce E. Knoblauch. Opálené dřevo pomníku má symbolizovat utrpení obětí. Kříž (vysoký 2,5 m) byl zhotoven z trámů domu ze 16. století a na úpravu povrchu masového hrobu byly použity staré kameny z dláždění žateckého náměstí. Roku 2009 se na dušičky konala první velká vzpomínková akce u pamětního místa, kterou filmovala i televize. Další se konaly v následujících letech.
Pro mimožatecké dodejme, že v přední části hřbitova je starší pomník obětem války z řad osvoboditelů a před ním se nachází pomník obětem Malínské tragédie. Z pomníků připomínajících osvobození Rudou armádou ve městě zůstaly jen některé, byly však doplněny novými pomníky bojovníkům za svobodu z řad západního odboje. Své busty se v Žatci dočkal i sudetskými Němci často démonizovaný prezident Beneš.
PhDr. Milada Krausová, Ph.D.